Skocz do zawartości
Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies! Więcej informacji

Ta strona używa cookies!

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.Więcej informacji tutaj

falafle

Rozszerzenie pamięci wewnętrznej (a2sd xdata)

Recommended Posts

Witam!

To mój pierwszy poradnik więc proszę o wyrozumiałość. Nie odpowiadam za uceglenie telefonu utratę aplikacji itd.. Wszystko robisz na własną odpowiedzialnoaść!

Wstęp:

Nasza x8 ma tylko ok. 200mb pamięci wewnętrznej. Jest to mało, przenoszenie aplikacji na kartę sd tylko po części rozwiązuje problem bo aplikacja nie jest przeniesiona w całości, a i nie wszystkie da się przenieść. Dzięki zabiegowi który opiszę będziemy mogli cieszyć się dużo większą pamięcią wewnętrzną. Uwaga: metoda ta nie jest zalecana. Przeczytaj wady na dole postu i zdecyduj czy chcesz spróbować. Polecam robić na czystym romie choć nie jest to wymagane.

Składniki:

- komputer i kabelek usb

- program zainstalowany na komputerze - MiniTool Partition Wizard Best Free Partition Manager Freeware and free partition magic for Windows 7, Windows 8, Windows Vista and Windows XP 32 bit & 64 bit. MiniTool Free Partition Manager Software Home Edition.

- kartę pamięci, zalecana co najmniej klasa 6 ale na 4 też powinno działać (nie testowałem, mam klasę 6)

- kernel i rom wspierające partycje ext3 albo ext4 (większość wspiera)

Czynności:

A. Tworzymy partycję ext4 na karcię SD (jeśli wiesz jak to zrobić możesz od razu przejść do B ). Można ją zrobić po przez CWM ale traci się wszystko z karty. Dzięki metodzie opisanej poniżej można stworzyć partycję (również swap) bez utraty danych. No to zaczynamy:

1. Podpinamy telefon kabelkiem do komputera i wybieramy podłącz telefon

2. Odpalamy program do partcjowania

3. Klikamy prawym na naszą partcję fat32 z karty SD i wybieramy move/resize

4. W oknie które wyskoczy zmniejszamy suwakiem partycję o coś ponad 1 gb

5. Klikamy ok

6. Teraz powinniśmy ujrzeć coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]387[/ATTACH]

7. Klikamy prawym na część karty podpisaną Unallocated i wybieramy create i klikamy ok w oknie które wyskoczy (ostrzeżenie że windows nie będzie mógł czytać drugiej partycji)

8. Okno wypełniamy tak:

[ATTACH=CONFIG]388[/ATTACH]

Oczywiście podajemy wielkość jaką chcemy, ja polecam 1gb ale sam mam 800mb. Pamiętaj że potem nie będziesz mógł zmienić rozmiaru za pomocą telefonu choć czytnikiem kart powinno się udać (nie mam jak sprawdzić bo nie mam czytnika).

9. Klikamy ok

10. Teraz powinniśmy ujrzeć naszą partycję w postaci paska z podpisem ext4.

11. Gdy jesteśmy pewni że partycja ma taką wielkość jaką chcemy klikamy apply i ok. Czekamy chwilę aż utworzy się partycja.

BRAWO utworzyłeś partcje ext 4 :)

B. Partycja którą utworzyłeś będzie teraz służyć jako pamięć wewnętrzna. Aby android zaczął jej używać musisz wykonać następujące czynności:

1. Uruchamiamy terminal emulator.

2. Wpisujemy su a następnie a2sd xdata

[ATTACH=CONFIG]390[/ATTACH]

3. Jeśli jesteśmy pewni że chcemy to zrobić wpisujemy "y"

4. Gdy wyświetli się kolejny komunikat znowu wpisujesz "y". Teraz telefon się zresetuje.

Mi po pierwszym reboocie telefon strasznie zamulał, był praktycznie nie używalny. Jeśli tak będzie to odczekaj chwilę i zresetuj znowu. U mnie telefon po drugim reboocie chodził bez problemowo. Efekty:

[ATTACH=CONFIG]391[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]392[/ATTACH]

Zalety:

-oczywiście dużo większa pamięć

-widgety możemy instalować tak jakby na sd

Wady:

-WYMAGA naprawdę szybkiej karty

-nawet najszybsza karta SD nie będzie tak szybka jak pamięć wewnętrzna

-źle wpływa na żywotność karty, podobnie jak swap

To są fakty. Wiele osób nie zaleca używania tej metody mówiąc że może zamulić nasz kochany telefon. Prawde mówiąc mam chińską kartę "klasy 6" i nie odczułem zwolnienia ale nie używam już tej metody. Moja ówczesna konfiguracja: karta kalsa 6, minicm7, oc max 787. Nie instaluje już tak dużo aplikacji więc uznałem to za zbędne.

Dalej są moje odczucia i problemy:

-czasami wczytuje pamięć wewnętrzną a nie SD, pomaga reset

-motywy(prawdopodobnie) - po resecie wczytuje się motyw system a nie ten który ustawiliśmy

Edytowane przez falafle

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

hej

mam problem z tymi komendami

partycja utworzona, terminal mam - ale podane komendy nie działają

Możesz to po kolei "łopatologicznie" mi opisać jak wpisywać w ten terminal ?

mi pisze not found

dzięki z góry

co ciekawe - telefon wypisuje mi że karta uszkodzona i chce ją formatować...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Prawdopodobnie stock nie wpiera ext3 ani ext4 więc raczej o tym zapomnij. Po za tym a2sd xdata to o ile dobrze myślę funkcja cm-a.

Edytowane przez falafle

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

wszystko zrobiłem jak we wskazaniach ale mam jeszcze jedno pytanie jak zechcę cofnąć wszystko do ustawień fabrycznych co mam zrobić? jak cofnąć te modyfikacje?

Edytowane przez okruch_1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość bugmenot

Sciagnij z marketu "Android Partition Tool" i formatuj wszystko do fat32 (POTRZEBNY ROOT)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej mam problem

Wszystko jest fajnie, tylko jak wpisuję komendy w TerminalEmulator, to na końcu mi pisze ,,killed". Nic się nie zmienia jak dotychczas. Pomocy! :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

siemankooo na cm 9 mi nie chce działać ;/ android 4.0.1 kelner cm7 v4 totoro rom cm9 totoro beta 02 (jest przy tym ext4 formatter wcześniej miałem inny rom to szybko zmieniłem jakieś 10min a tu nie pykło ;c )

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta